Powered by jointab: info@jointab.ir
 
 

آیا زندگی هوشمند خارج از زمین وجود دارد؟


امروزه بشر همواره به دنبال زندگی در کیهان می گردد، ماموریت های بسیاری نیز مبنی بر پیدا کردن حیات فراتر  از کره زمین انجام شده است . در مریخ که امروزه برای حیات زمینی مناسب نیست ، نشانه هایی از حیات میکروبی پیدا شده است . پروژه کپلر سیاره هایی را پیدا کرده است که مانند زمین در محدوده ی حیاتی قرار گرفته اند. 

محدوده ی حیاتی یا Habitable Zoon ، محلی با فاصله معین از ستاره ی میزبان است که حرارت و تابش ها ، اندازه ای است که آب در آنجا می تواند به شکل مایع باشد.

بر روی خانه ( کره زمین ) موجودات میکروسکپی به نام تاردیگرید Tardigrade زندگی می کنند که به تقریبا به آب بی نیاز هستند و در دمای بسیار پایین نیتروژن مایع و حتی در آتش سوزان می توانند زندگی کنند . بنابراین ، محدوده ی حیاتی ممکن است حتی گسترده تر باشد ، حتی اگر جایی در کیهان برای زندگی انسان مناسب نباشد ، ممکن است مخلوقات دیگری زندگی کنند.

محاسبات نشان می دهد که احتمان وجود زندگی هوشمند دیگر علاوه بر انسان زمینی در کیهان بسیار زیاد است . در سال 1977 در هنگام کار بر روی پروژه SETI تلسکوپ های رادیویی سیگنالی را دریافت کردند که بعد ها به WOW Signal  معروف شد. این سیگنال مانند یک پیام درخواست کمک بود.

پروژه SETI ، پروژه ای است که به دنبال زندگی فرازمینی با استفاده از گوش دادن به سیگنال های رادیویی کیهانی ، می گردد.

در دو قرن اخیر بسیاری از مردم و دانشمندان گزارش هایی درباره برخورد با فرازمینی ها داشته اند ، بسیاری نیز این مساله را انکار کرده اند ولی ما سعی می کنیم شواهد علمی و معتبر تری نسبت به باور عموم در نظر بگیریم.

پروژه کپلر تعدادی سیاره در محدوده زندگی پیدا کرده است که به احتمال بسیار زیاد در آنجا حیات هوشمند وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم. به دلیل اینکه سیاره ها از خود نوری ندارند، پیدا کردن آنها بسیار دشوار است ، کپلر از روشی که به ترانزیت معروف است ، سیاره ها را پیدا می کند. وقتی یک سیاره از جلوی ستاره ی میزبان عبور میکند، جلوی درصدی از نور ستاره را می گیرد ، مثل پدیده خورشید گرفتگی. در نتیجه نور ستاره کدر تر می شود. سپس با انجام محاسبات و تصویر برداری دقیق تر سیاره های در مداره ستاره کشف می شوند.

Kepler 186f : اولین سیاره ای که کیهانگرد کپلر پیدا کرد و به دور یک ستاره قرمز کوتوله Red Dwarf می گردد. 

 


نگاره از ناسا

 

مطالب تصادفی