Powered by jointab: info@jointab.ir

صورت فلکی کمان ، Sagittarius


صورت فلکی کمان یا Sagittarius یکی از صورت های فلکی بسیار زیبا است که در آسمان نیم کره جنوبی بسیار واضح دیده می شود. همچنین در نیم کره شمالی در فصل تابستان و پاییز در افق به سمت جنوب نمایان است. کمان شبیه یک سنتار ( نیم انسان ، نیم اسب ) می باشد که کمانش را به عقب کشیده و آماده پرتاب است.

کمان در قسمتی از آسمان قرار گرفته که مرکز کهکشان راه شیری از آن می گذرد و تراکم ستاره های آسمان در آن ناحیه بسیار بالا است . همچنین کمان به مانند یک قوری نیز می باشد که از دهانه آن بخاری بیرون می آید که همان کهکشان راه شیری است . کمان از غرب به صورت فلکی عقرب و از شرق به صورت فلکی بز دریایی ( Capriconus ) می رسد. همچنین این صورت فلکی یکی از صورت فلکی های خانواده زیگ یا Zodiac است و در آذر ماه خورشید در این صورت فلکی قرار می گیرد. زمانی که خورشید از این صورت فلکی به صورت فلکی بز دریایی یا Capricornus وارد می شود، انقلاب زمستانی رخ می دهد و ایرانیان آن روز را یلدا می نامند و جشن می گیرند. کمان دارای اجرام آسمانی زیادی است که با چشم غیر مستقیم قابل مشاهده نیستند. که در بین آنها می توان به سحابی خلیج و سحابی امگا اشاره کرد.

مروارید های مشتری


این عکس گرفته شده توسط، JunoCam در سفینه فضایی ، که هفتمین ویژگی از هشت ویژگی شکل گیری رشته مروارید ها در مشتری را روشن میکند. طوفان های عظیمی که به صورت پادساعت گرد به صورت بیضی سفید رنگی در قطب های این غول گازی ظاهر می شوند. از سال 1986 این بیضی های سفید تعداد متنوعی از 6 تا 9 داشتند و در حال حاضر 8 بیضی دیده می شود.

این تصویر در 11 دسامبر 2016 وقتی که سفینه جونو سومین فلای بای ( پرواز نزدیک به سیاره ) با مشتری را انجام می داد گرفته شده است . وقتی این تصویر گرفته شد سفینه جونو در فاصله 40000 کیلومتری ( 24600 مایلی ) از مشتری قرار داشت.

JunuCam یک دوربین رنگی برای نور مرئی است و برای اینکه تصاوریر قابل توجهی از قطب ها و ابر های مشتری بگیرد طراحی شده است . به عنوان چشم های جونو تصاویر پهنی را ارائه می دهد که زمینی ای برای دیگر ابزار های جونو آماده می کند. JunoCam در سفینه برای انجام فعالیت های عمومی به صورت ویژه قرار گرفته است. این تصاویر برای تیم دانشمندان بسیار مفید است اما به عنوان ابزار های Juno به حساب نمی آید.

معموریت جونو توسط آزمایشگاه پیشران ناسا ( Jet Propulsion Laboratory ) که در کالیفرنیا قرار دارد ، تحقیقات بنیادی را برای اسکات بلتن ، برای موسسه تحقیقاتی در سن آنتنیو مدیریت می کند.  معموریت جونو قسمت از برنامه فرانیرهای جدید ( New frontiers ) می باشد که توسط مرکز فضایی و پرواز مارشال برای اداره معموریت های تحقیقاتی اداره می شود. JPL  قسمتی از کلتک در پاسادنا ی کالیفرنیا می باشد.

jupiter juno

صورت فلکی شیر Leo


لئو یکی از صورت های فلکی زیگ است که میان سرطان و ویرگو قرار گرفته است . نام Leo  از لاتین به معنای شیر گرفته شده و برای یونانیان این صورت فلکی ، افسانه  شیر نمین که بوسیله هرکول ( در یونانی : هراکلس و در رومی : هرکولس ) کشته شد را یادآور است . 

نماد این صورت فلکی ♌ است و یکی از 48 صورت فلکی می باشد که در قرن 2 توسط تولمی نوشته شد. لئو همچنین در زمره ی 88 صورت فلکی مدرن و یکی از قابل تشخیص ترین صورت فلکی ها به پاس شکل متفاوت و ستاره های پر نورش قرار گرفته است . این صورت فلکی یک شیر غران را به تصوریر می کشد.

یال و شانه ی لئو از نشان ستاره ای داس می باشد که برای ستاره شناسان امروز شبیه علامت سوال وارانه است.

 

 

 

 

عنوان نام علمی نوع ستاره درخشندگی فصله از زمین سیستم دوره
Regulus Alpha Leonis Blue-white 1.34 77.5 double star
Denebola Beta leonis Blue-white 2.23
Algeiba Gamma leonis Binarry Star
= = Gold-Yellow Giant 2.61 600
= = = 3.6 1261
= = Yellow Tinaged 4.8
Zasma Delta Leonis Blue-white 2.58 58
Epsilon Leonis Yellow giant 3 251
Adhafera Zeta Leonis white-giant 3.65 260 Triple Star
= = = = =
= 39 Leonis bo 5.8
= 35 Leonis 6
Lota Leonis Yellow-Tinaged 4.1-6.7 79 Binary Star 183
Tau Leonis 5 621 Double star
= = = 8
54 Leonis 289 Binary Star
= Blue-white 4.5
= Blue-white 6.3
راس الاسد الشمالی Mu Leonis
Certan, Coxa Theta Leonis

صورت فلکی خرچنگ یا سرطان Cancer


cancer constellation صورت فلکی خرچنگ سرطان cancer constellation صورت فلکی خرچنگ سرطان cancer constellation صورت فلکی خرچنگ سرطان

خرچنگ یکی از 12 صورت فلکی زیگ می باشد. Cancer از لاتین به معنی خرچنگ گرفته شده است ( برگردان آن از انگلیسی به معنی سرطان نادرست می باشد ) . این پیکره همچنین یک خرچنگ را در آسمان تداعی می کند و نماد آن ♋ می باشد. خرچنگ از دید اندازه متوسط است و خدود 506 درجه مربع مساحت دارد. ستاره های این پیکره بسیار کم نور دیده می شوند. روشن ترین آن Beta Cancri یا خرچنگ بتا است که درخشندگی یا Magnitude  آن 3.5 است . خرچنگ بتا دو ستاره ای است که هر کدام دارای سیاره های شناخته شده هستند. 

خرچنگ 55 که در خرچنگ بتا قرار گرفته است 5 سیاره دارد. یکی ابر زمین و چهار تای دیگر غول گازی هستند که یکی از آنها در محدوده حیاتی قرار گرفته و دمایی استثنایی مثل زمین دارد. در مرکز این پیکره آسمانی ، کلاستر باز Praesepe قرار دارد که یکی از نزدیک ترین کلاستر های باز به زمین می باشد و از این جهت هدف مناسبی برای ستاره شناسان آماتور است .

خرچنگ از غرب به صورت فلکی دوپیکر ( Gemini ) از شمال به Lynx ، از شمال شرقی و شرق به شیر (Leo) ، از جنوب به هایدرا و از جنوب غربی به خرس کوچک می رسد. Cnc مخفف استاندارد این پیکره آسمانی است . خرچنگ تاریک ترین صورت فلکی زیگ است و فقط دو ستاره دارد که درخشندگی بالای 4 دارند.

طبق افسانه‌های یونان باستان صورت فلکی سرطان توسط هرا در آسمان قرار گرفت. هرا که از عشق بازی زئوس شوهر خود با آلکمنه مادر هرکول خشمگین شده بود تصمیم گرفت که هرکول را به هر ترتیبی که شده بکشد. او خیلی سعی کرد که هرکول را بکشد ولی همیشه شکست می‌خورد.بعد از مدتی هرکول یک گناه بسیار بزرگ مرتکب شد و برای بخشوده شدن باید دوازده کار سخت را انجام دهد. یکی از این کارها از بین بردن مار غول پیکر (نج) صورت فلکی حیه (Hydra) بود این مار وقف شدهٔ هرا بود. در هنگام جنگ هرکول با Hydra هرا این خرچنگ غول پیکر را فرستاد تا کمک Hydra باشد. جنگ سختی در گرفت و مار نه سر پاشنه پای هرکول را زد. ولی به خاطر قدرت بسیار زیاد هرکول او با پایش خرچنگ را له کرد.

هرا برای قدردانی از این خرچنگ نقش او را در آسمان قرار داد.

صورت فلکی دوپیکر یا Gemini


 

دوپیکر یا Gemini  ( در لاتین به معنی دوقلو ) از قرن دوم در دسته ی 48 صورت فلکی نگاشته شده توسط تولمی قرار داشته و همچنین در 88 صورت فلکی مدرن نیز قرار گرفته است . این صورت فلکی اشاره دارد کستور و پلوکس دوقلو هایی که در  افسانه های یونان باستان وجود داشتند. دوپیکر به این خاطر که بر روی استوای سماوی قرار گرفته است در خانواده زیگ یا زودیاک قرار دارد. ( نماد ماه ها از دوازده عضو این خانواده گرفته شده است ) نماد دوپیکر ♊ می باشد.

دوپیکر از غرب به تورس ، از شرق به سرطان ، از شمال به اگورا و لینکس ، از جنوب به سگ بزرگ و منوسروس می رسد. خورشید هر سال از 20 ژوئن تا 20 جولای از دوپیکر طلوع می کند. ( بر روی زیگ از 21 می تا 21 ژوئن ). در نیمه آگوست دوپیکر در هنگام سحر ، قبل از طلوع خورشید در افق نمایان است . بهترین موقع دیدن این پیکر آسمانی ، در ژانویه و فوریه است که بعد از غروب خورشید خیلی زود در غرب  نمایان می شود. بهترین راه برای پیدا کردن این صورت فلکی آن است که در شرق نمای ستاره ای تورس که V  شکل می باشد و سه ستاره در کمربند شکارچی ، به دنبال دو ستاره پر نور Pollux  و Castor بگردیم.

 

 

 

Binary

type

magnitude

distance

Symbol

Name

Sextuple

 

 

 

α Gem

Castor

 

Blue-white

1.16

52

1

Castor

Binary

 

1.9

470

2

Castor

Binary

 

3

470

3

Castor

 

Red-dwarf

9.8

19.5 hours

4

Castor

extrasolar

Orange

1.2

34

β Gem

Pollux

 

Blue-white

1.9

105

γ Gem

Alhena

Binary

 

 

 

δ Gem

Wasat

 

white

3.5

59

1

Wasat

 

Orange-dwarf

8.2

1000

2

Wasat

 

 

 

 

ε Gem

Mebsuta

 

 

 

 

 

Mekbuta